Her er den trup, som kommer til at spille for Østrig ved ishockey VM i 2023 i Finland og Letland. Holdet åbner VM med en kamp mod Frankrig lørdag den 13. maj og runder gruppespillet mod Ungarn af mandag den 22. maj. Østrig spiller i gruppe A og vil under gruppespillet spille sine kampe på Tampere Deck Arena i Tampere.


Carolina Hurricanes - New York Islanders
Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

Her er Østrigs komplette VM-spilleplan:
Lørdag den 13. maj kl 11:20 Frankrig-Østrig
Søndag den 14. maj kl 19:20 Sverige-Østrig
Tirsdag den 16. maj kl 15:20 Danmark-Østrig
Onsdag den 17. maj kl 15:20 USA-Østrig
Fredag ​​den 19. maj kl 19:20 Østrig-Tyskland
Lørdag den 20. maj kl 15:20 Østrig-Finland
Mandag den 22. maj kl 19:20 Østrig-Ungarn

Det østrigske herrelandshold ledes af landstræner Roger Bader og holdet har i løbet af årene taget bronze 2 gange i VM-sammenhæng. Den sidste medalje vandt holdet i 1947, hvor man tog bronze.

🇦🇹 Østrigs trup til VM 2023

Målmænd

David Kickert, Red Bull Salzburg
David Madlener, Pioneers Vorarlberg
Bernhard Starkbaum, Vienna Capitals

Backer

Nico Brunner, Vienna Capitals
Dominique Heinrich, Red Bull Salzburg
David Maier, Klagenfurt
Thimo Nickl, AIK
David Reinbacher, Kloten
Steven Strong, Klagenfurt
Philipp Wimmer, Red Bull Salzburg
Bernd Wolf, Lugano
Kilian Zündel, Ambrì-Piotta

Angribere

Oliver Achermann, La Chaux-de-Fonds
Manuel Ganahl, Klagenfurt
Lukas Haudum, Klagenfurt
Mario Huber, Red Bull Salzburg
Paul Huber, Red Bull Salzburg
Henrik Neubauer, Zell am See
Benjamin Nissner, Red Bull Salzburg
Thomas Raffl, Red Bull Salzburg
Marco Rossi, Iowa Wild
Peter Schneider, Red Bull Salzburg
Lucas Thaler, Red Bull Salzburg
Ali Wukovits, Red Bull Salzburg
Dominic Zwerger, Ambrì-Piotta

🏆 Har Østrig vundet ishockey VM?

Nej, det er aldrig lykkedes det østrigske landshold at vinde verdensmesterskabet.

Østrigs ishockey VM-historie

Det østrigske herrelandshold i ishockey deltog for første gang i et verdensmesterskab i 1930 og opnåede en fjerdeplads. I de følgende år havde holdet store succeser og opnåede endda deres to eneste medaljer indtil nu. I 50’erne blev holdet degraderet til den lavere division, hvor man blev indtil 90’erne. Her gjorde man et længe ventet comeback til topdivisionen for derefter at forlade den igen efter VM i 2004. I de senere år har man igen deltaget i den højeste division, men holdet må kæmpe hårdt for at blive der. Her oplister vi holdets placeringer i de tidligere mesterskaber.

VM 1930: Fjerde plads
VM 1931: VM-bronze
VM 1932: Deltog ikke
VM 1933: Fjerde plads
VM 1934: Syvende plads
VM 1935: Sjette plads
VM 1936: Deltog ikke
VM 1937: Deltog ikke
VM 1938: Tiende plads
VM 1939: Deltog ikke
VM 1947: VM-bronze
VM 1948: Deltog ikke
VM 1949: Sjette plads
VM 1950: Deltog ikke
VM 1951: Femte plads division B
VM 1952: Anden plads division B
VM 1953: Tredje plads division B
VM 1954: Deltog ikke
VM 1955: Anden plads division B
VM 1956: Deltog ikke
VM 1957: Syvende plads
VM 1958: Deltog ikke
VM 1959: Deltog ikke
VM 1960: Deltog ikke
VM 1961: Sjette plads division B
VM 1962: Anden plads division B
VM 1963: Første plads division C
VM 1964: Deltog ikke
VM 1965: Femte plads division B
VM 1966: Femte plads division B
VM 1967: Sjette plads division B
VM 1968: Deltog ikke
VM 1969: Syvende plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1970: Første plads division C (avanceret til division B)
VM 1971: Syvende plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1972: Første plads division C (avanceret til division B)
VM 1973: Femte plads division B
VM 1974: Ottende plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1975: Tredje plads division C
VM 1976: Første plads division C (avanceret til division B)
VM 1977: Niende plads division B blev degraderet til division C)
VM 1978: Anden plads division C (avanceret til division B)
VM 1979: Syvende plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1981: Første plads division C (avanceret til division B)
VM 1982: Anden plads division B
VM 1983: Tredje plads division B
VM 1985: Fjerde plads division B
VM 1986: Sjette plads division B
VM 1987: Tredje plads division B
VM 1989: Sjette plads division B
VM 1990: Tredje plads division B
VM 1991: Femte plads division B
VM 1992: Første plads division B (avanceret til den øverste division)
VM 1993: Niende plads
VM 1994: Ottende plads
VM 1995: Ellevte plads
VM 1996: Tolvte plads
VM 1997: Fjerde plads division B
VM 1998: Femtende plads
VM 1999: Tiende plads
VM 2000: Trettende plads
VM 2001: Ellevte plads
VM 2002: Tolvte plads
VM 2003: Tiende plads
VM 2004: Ellevte plads
VM 2005: Sekstende plads (blev degraderet til division 1)
VM 2006: Første plads division 1 gruppe B (avanceret til den øverste division)
VM 2007: Femtende plads (blev degraderet til division 1)
VM 2008: Første plads division 1A (avanceret til den øverste division)
VM 2009: Fjortende plads
VM 2010: Første plads division 1A (avanceret til den øverste division)
VM 2011: Femtende plads (blev degraderet til division 1)
VM 2012: Anden plads division 1A (avanceret til den øverste division)
VM 2013: Femtende plads (blev degraderet til division 1)
VM 2014: Anden plads division 1A (avanceret til den øverste division)
VM 2015: Femtende plads (blev degraderet til division 1)
VM 2016: Fjerde plads division 1A
VM 2017: Første plad division 1A (avanceret til den øverste division)
VM 2018: Fjortende plads
VM 2019: Sekstende plads (blev degraderet til division 1A)
VM 2021: Division 1 aflyst på grund af COVID-19-pandemien
VM 2022: Ellevte plads

Østrigs tidligere VM-trupper

Herunder er en liste over de holdopstillinger, som repræsenterede Østrig ved de seneste verdensmesterskaber i ishockey.

Ishockey VM 2022 – Ellevte plads

Målmænd

29. Bernhard Starkbaum, EV spusu Vienna Capitals
30. David Kickert, EV spusu Vienna Capitals
31. David Madlener, Dornbirner Eishockey Club

 

Backer

4. Dominic Hackl, EV spusu Vienna Capitals
7. Erik Kirchschläger, Moser Medical Graz99ers
12. David Maier, EC-KAC
13. Philipp Wimmer, EC Red Bull Salzburg
14. Kilian Zündel, EC Red Bull Salzburg
19. Dominique Heinrich, EC Red Bull Salzburg
20. Nico Brunner, EC GRAND IMMO VSV
25. Clemens Unterweger, EC-KAC
32. Bernd Wolf, HC Lugano (NL)

 

Angribere

3. Peter Schneider, EC Red Bull Salzburg
5. Thomas Raffl, EC Red Bull Salzburg
7. Brian Lebler, EC Red Bull Salzburg
8. Ali Wukovits, EC Red Bull Salzburg
11. Marco Kasper, Rögle BK (SHL)
16. Dominic Zwerger, HC Ambri-Piotta (NL)
17. Manuel Ganahl, EC-KAC
18. Benjamin Baumgartner, HC Lausanne (NL)
21. Lukas Haudum, EC-KAC
22. Nico Feldner, Sheffield Steelers (EIHL)
24. Paul Huber, EC Red Bull Salzburg
26. Oliver Achermann, HC La Chaux-de-Fonds (SL)
27. Benjamin Nissner, EC Red Bull Salzburg

Ishockey VM 2019 – Sekstende plads

Målmænd: Bernhard Starkbaum, David Kickert og Lukas Herzog

Backer: Patrick Peter, Steven Strong, Matrin Schumnig, Raphael Wolf, Markus Schlacher, Alexander Pallestrang, Dominique Heinrich og Clemens Unterweger

Angribere: Peter Schneider, Thomas Raffl, Alexander Rauchenwald, Michael Raffl, Patrick Obrist, Dominic Zwerger, Manuel Ganahl, Lukas Haudum, Fabio Hofer, Thomas Hundertpfund, Konstantin Komarek, Raphael Herburger, Alexander Cijan og Benjamin Baumgartner