LeoVegas

Her er den trup, som kommer til at spille for Danmark ved ishockey VM i 2024 i Tjekkiet. Holdet starter VM med en kamp mod Østrig lÞrdag den 11. maj og runder gruppespillet af mod Finland mandag den 20. maj. Danmark spiller i gruppe A og vil have base i Prag under gruppespillet, hvor kampene spilles i O2 Arena.

Her er Danmarks komplette VM-program:
LÞrdag den 11. maj kl 16:20 Østrig-Danmark
SĂžndag den 12. maj kl 16:20 Danmark-Canada
Tirsdag den 14. maj kl 16:20 Danmark-Norge
Onsdag den 15. maj kl 16:20 Tjekkiet-Danmark
Fredag den 17. maj kl 16:20 Storbritannien-Danmark
LĂžrdag den 18. maj kl 12:20 Danmark-Schweiz
Mandag den 20. maj kl 20:20 Finland-Danmark

Den danske trup ledes af landstrÊner Mikael Gath, og i lÞbet af Ärene er det ikke lykkedes holdet at tage nogle medaljer hjem fra turneringen. Den bedste placering opnÄede man i 2016, da holdet nÄede til en ottendeplads.

danmark Danmarks trup til VM 2024

MĂ„lmĂŠnd

Frederik Dichow, HV71
Mathias Seldrup, Esbjerg
William Rörth, Rödovre

Backer

Matias Lassen, Malmö
Markus Lauridsen, Löwen Frankfurt
Oliver Lauridsen, TPS
Jesper Jensen Aabo, Klagenfurt
Nicholas B. Jensen, Fischtown
Phillip Brugisser, Fischtown
Oliver Joakim Larsen, Jukurit
Anders Koch, Aalborg

Angribere

Oscar Fisker MĂžlgaard, HV71
Alexander True, MoDo
Joachim Blichfeld, VÀxjö
Mikkel Aagaard, MoDo
Patrick Russell, Linköping
Nick Olesen, Oskarshamn
Niklas Andersen, Augsburg
Felix Maegaard Scheel, Fischtown
Christian Wejse, Fischtown
Phillip Schultz, Esbjerg
Frederik Storm, Kölner Haie
Morten Poulsen, Herning
Oliver Kjaer, Esbjerg
Mathias From, Herning

🏆 Har Danmark vundet ishockey VM?

Nej, det er aldrig lykkedes det danske landshold at vinde verdensmesterskabet.

Danmarks ishockey VM-historie

Det danske herrelandshold i ishockey deltog for fÞrste gang i et verdensmesterskab i 1949 og var derefter lÊnge i de lavere divisioner. Siden 2003 har holdet dog vÊret med i den hÞjeste division i ishockey og har haft varierende succes i turneringen. Oftest er rejsen sluttet med gruppespillet, men der er turneringer, hvor det er lykkedes holdet at gÄ videre til slutspillet. I 2022 deltog holdet i deres allerfÞrste olympiske ishockeyturnering, hvor de opnÄede en syvendeplads. Her oplister vi holdets placeringer i de tidligere mesterskaber.

VM 1949: Tiende plads
VM 1950: Deltog ikke
VM 1951: Deltog ikke
VM 1952: Deltog ikke
VM 1953: Deltog ikke
VM 1954: Deltog ikke
VM 1955: Deltog ikke
VM 1956: Deltog ikke
VM 1957: Deltog ikke
VM 1958: Deltog ikke
VM 1959: Deltog ikke
VM 1960: Deltog ikke
VM 1961: Deltog ikke
VM 1962: Sjette plads division B
VM 1963: Tredje plads division C
VM 1964: Deltog ikke
VM 1965: Deltog ikke
VM 1966: Anden plads division C
VM 1967: Anden plads division C
VM 1968: Deltog ikke
VM 1969: Syvende plads division C
VM 1970: Femte plads division C
VM 1971: Syvende plads division C
VM 1972: Sjette plads division C
VM 1973: Syvende plads division C
VM 1974: Deltog ikke
VM 1975: Sjette plads division C
VM 1976: Tredje plads division C
VM 1977: Anden plads division C
VM 1978: Tredje plads division C (avanceret til division B)
VM 1979: Fjerde plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1981: Fjerde plads division C
VM 1982: Tredje plads division C
VM 1983: Fjerde plads division C
VM 1985: Femte plads division C
VM 1986: Fjerde plads division C
VM 1987: Anden plads division C (avanceret til division B)
VM 1989: Ottende plads division B (blev degraderet til division C)
VM 1990: Anden plads division C
VM 1991: FĂžrste plads division C (avanceret til division B)
VM 1992: Fjerde plads division B
VM 1993: Fjerde plads division B
VM 1994: Femte plads division B
VM 1995: Femte plads division B
VM 1996: Sjette plads division B
VM 1997: Ottende plads division B
VM 1998: Fjerde plads division B
VM 1999: FĂžrste plads division B
VM 2000: Femte plads division B
VM 2001: Tredje plads division 1A
VM 2002: FĂžrste plads division 1A (avanceret til den Ăžverste division)
VM 2003: Ellevte plads
VM 2004: Tolvte plads
VM 2005: Fjortende plads
VM 2006: Trettende plads
VM 2007: Tiende plads
VM 2008: Tolvte plads
VM 2009: Trettende plads
VM 2010: Ottende plads
VM 2011: Ellevte plads
VM 2012: Trettende plads
VM 2013: Tolvte plads
VM 2014: Trettende plads
VM 2015: Fjortende plads
VM 2016: Ottende plads
VM 2017: Tolvte plads
VM 2018: Tiende plads
VM 2019: Ellevte plads
VM 2021: Tolvte plads
VM 2022: Niende plads
VM 2023: Tiende plads

Danmarks tidligere VM-trupper

Herunder er en liste over de holdopstillinger, som reprĂŠsenterede Danmark ved de seneste verdensmesterskaber i ishockey.

VM i ishockey 2023 – 10. plads

MĂ„lmĂŠnd

1. William Rörth, Rodövre Mighty Bulls
39. George SĂžrensen, Aalborg Pirates
32. Mathias Seldrup, Esbjerg Energy

Backer

14. Jacob Gammelgaard, Rungsted Seier Capital
15. Matias Lassen, Malmö Redhawks
22. Markus Lauridsen, Malmö Redhawks
27. Anders Krogsgaard, HC Innsbruck
34. Morten Jensen, Rungsted Seier Capital
40. Anders Koch, Aalborg Pirates
41. Jesper Jensen Aabo, KAC Klagenfurt
Kasper Bunch Larsen, Missisauga Steelheads
Oliver Joakim Larsen, Mikkelin Jukurit

Angribere

9. Frederik Storm, ERC Ingolstadt
12. Oscar MĂžlgaard, HV71
17. Nicklas Jensen, SC Rapperswil-Jona Lakers
19. Matthias Asperup, Herlev Eagles
24. Nikolaj Ehlers, Winnipeg Jets
38. Morten Poulsen, Herning Blue Fox
42. Mikkel Aagaard, MoDo
50. Mathias Bau, Herning Blue Fox
54. Felix Scheel, EHC Visp
63. Patrick Russell, Linköping HC
65. Christian Wejse, Fischtown Pinguins
71. Niklas Andersen, Fischtown Pinguins
89. Mikkel BĂždker, HV71
95. Nick Olesen, BrynÀs IF

** Oliver Lauridsen og Frederik Dichow forlod den danske trup efter fem runder pÄ grund af skader.

Ishockey VM 2022 – Niende plads

MĂ„lmĂŠnd

Frederik Dichow, Kristianstads IK
Mathias Seldrup, Frederikshavn White Hawks
Sebastian Dahm, Klagenfurt EC 

Backer

Nicholas B. Jensen, EisbÀren Berlin
Matias Lassen, Malmö Redhawks (SHL)
Markus Lauridsen, Malmö Redhawks (SHL)
Oliver Lauridsen, Malmö Redhawks (SHL)
Emil Kristensen, HC Pustertal
Morten Jensen, Rungsted Seier Capital
Jesper Jensen Aabo, Krefeld Penguine
Oliver Larsen, Jukurit

Angribere

Frederik Storm, ERC Ingolstadt
Patrick Bjorkstrand, Aalborg Pirates
Matthias Asperup, Herlev Eagles
Joachim Blichfeld, San Jose Barracuda
Nikolaj Ehlers, Winnipeg Jets (NHL)
Morten Poulsen, Herning Blue Fox
Mikkel Aagaard, MoDo Hockey
Mathias Bau, Herning Blue Fox
Frans Nielsen, EisbÀren Berlin
Felix Scheel, Esbjerg Energy
Julian Jakobsen, Aalborg Pirates
Christian Wejse, Fischtown Pinguins
Nicolai Meyer, Vienna Capitals
Peter Regin, HC Ambri-Piotta

Ishockey VM 2021 – Tolvte plads

MĂ„lmĂŠnd: Thomas Lillie, Fredrik Dichow & Sebastian Dahm

Backer: Oliver Larsen, Emil Kristensen, Markus Lauridsen, Nicholas B. Jensen, Anders Krogsgaard, Jesper Jensen Aabo, Oliver Lauridsen, Philip Brugisser & Matias Lassen

Angribere: Nicklas Jensen, Mikkel BĂždker, Frederik Storm, Alexander True, Mathias From, Morten Madsen, Jesper Jensen, Morten Poulsen, Felix Scheel, Nichlas Hardt, Julian Jakobsen, Mattias Asperup, Mathias Bau, Nick Olesen & Nicolai Meyer

Ishockey VM 2019 – Ellevte plads

MĂ„lmĂŠnd: Patrick Galbraith, Simon Nielsen & Sebastian Dahm

Backer: Phillip Bruggisser, Stefan Lassen, Matias Lassen, Markus Lauridsen, Oliver Lauridsen, Jesper Jensen Aabo, Oliver Larsen & Nicholas B. Jensen

Angribere: Frederik Storm, Nicklas Jensen, Lars Eller, Morten Madsen, Julian Jakobsen, Morten Poulsen, Jesper Jensen, Mathias Bau, Nicolai Meyer, Mikkel BĂždker, Peter Regin, Nick Oelsen & Patrick Russell