Her er den trup, der skal spille for Ungarn ved VM i ishockey i 2023 i Finland og Letland. Holdet indleder VM med en kamp mod Danmark l√łrdag den 13. maj og runder gruppespillet af mod √ėstrig mandag den 22. maj. Ungarn spiller i gruppe A og vil i gruppespillet spille sine kampe i Tampere Deck Arena i Tampere.

Her er Ungarns komplette VM-program:
L√łrdag 13. maj kl. 15:20 Ungarn-Danmark
S√łndag den 14. maj kl. 11:20 USA-Ungarn
Tirsdag den 16. maj kl. 19:20 Frankrig-Ungarn
Torsdag den 18. maj kl. 15:20 Ungarn-Sverige
Fredag den 19. maj kl. 15:20 Ungarn-Finland
S√łndag 21. maj kl. 15:20 Tyskland-Ungarn
Mandag 22. maj kl. 19:20 √ėstrig-Ungarn

Under ledelse af tr√¶ner Kevin Constantine har det ungarske hold ikke vundet nogen medaljer ved turneringen i √•renes l√łb. Deres bedste placering var i 1937, hvor de sluttede p√• femtepladsen.

ūüá≠ūüáļ¬†Ungarns trup til VM 2023

Målmænd

Bence B√°lizs, JKH GKS Jastrzabie
Dominik Horváth, Hydro Fehérvár AV19
Miklós Rajna, UTE

Backer

√Ād√°m Falus, K√ľsnacht Lions
Nándor Fejes, Gyergyói HK
Zsombor Garát, Budapest Jégkorong Akadémia HC
Zétény Hadobás, Västerår IK
Milán Horváth, Hydro Fehérvár AV19
Roland Kiss, DVTK Jegesmedvék
Tamás Pozsgai, Budapest Jégkorong Akadémia HC
Bence Stipsicz, Hydro Fehérvár AV19
Bence Szabó, Budapest Jégkorong Akadémia HC
Bence Szirányi, DVTK Jegesmedvék

Angribere

István Bartalis, Hydro Fehérvár AV19
Karol Cs√°nyi, HKM Zvolen
Csanád Erdély, Hydro Fehérvár AV19
Vilmos Galló, Linköping
János Hári, Hydro Fehérvár AV19
Dániel Kóger, ASC Corona Brasov
GergŇĎ Nagy, Ferencv√°rosi TC
Krisztián Nagy, Budapest Jégkorong Akadémia HC
Kristóf Papp, Northern Michigan University
Bal√°zs SebŇĎk, Ilves
István Sofron, SC Csíkszereda
István Terbócs, Hydro Fehérvár AV19
Nátán Vértes, Hydro Fehérvár AV19
Péter Vincze, Gyergyói HK

ūüŹÜ Har Ungarn vundet ishockey VM?

Nej, det er aldrig lykkedes det ungarske landshold at vinde verdensmesterskabet.

Ungarns ishockey VM-historie

Det ungarske ishockeyforbund blev medlem af det internationale ishockeyforbund i 1920’erne og havde en vis succes i de f√łrste √•r af verdensmesterskaberne. Efter et langt frav√¶r i 40’erne og 50’erne holdt holdet sig konstant i de lavere divisioner indtil 2008, hvor de p√• mirakul√łs vis vandt B-verdensmesterskabet og blev bel√łnnet med oprykning til den √łverste division. Tilstedev√¶relsen her var dog ikke langvarig, da holdet straks blev degraderet og p√• samme m√•de dukkede op p√• den store scene i 2016. I 2022 kunne holdet endnu engang vise sit v√¶rd og n√•ede op i toppen, hvor det nu g√¶lder om at blive.

Her lister vi holdets placeringer i de tidligere mesterskaber.

VM 1930: Sjetteplads
VM 1931: Syvendeplads
VM 1932: Deltog ikke i VM
VM 1933: Syvendeplads
VM 1934: Sjetteplads
VM 1935: ellevte plads
VM 1936: deltog ikke
VM 1937: Femteplads
VM 1938: Syvendeplads
VM 1939: syvendeplads
VM 1947: deltog ikke
VM 1948: deltog ikke
VM 1949: deltog ikke
VM 1950: deltog ikke
VM 1951: deltog ikke
VM 1952: deltog ikke
VM 1953: deltog ikke
VM 1954: deltog ikke
VM 1955: deltog ikke
VM 1956: deltog ikke
VM 1957: deltog ikke
VM 1958: deltog ikke
VM 1959: deltog ikke
VM 1960: deltog ikke
VM 1961: deltog ikke
VM 1962: deltog ikke
VM 1963: Andenplads i division C
VM 1964: deltog ikke
VM 1965: Fjerdeplads i division B
VM  1966: syvendeplads i division B
VM 1967: ottendeplads i division B (nedrykning til division C)
VM 1968: deltog ikke i VM
VM 1969: Tredjeplads i division C
VM 1970: Fjerdeplads i division C
VM 1971: tredjeplads i division C
VM 1972: Femteplads i division C
VM 1973: Tredjeplads i division C
VM 1974: Fjerdeplads i division C
VM 1975: fjerdeplads i division C
VM 1976: andenplads i division C (oprykning til division B)
VM 1977: Sjetteplads i division B
VM 1978: Femteplads i division B
VM 1979: tiendeplads i division B (nedrykning til division C)
VM 1981: tredjeplads i division C
VM 1982: femteplads i division C
VM 1983: andenplads i division C (oprykning til division B)
VM 1985: ottendeplads i division B (nedrykning til division C)
VM 1986: sjetteplads i division C
VM 1987: femteplads i division C
VM 1989: fjerdeplads i division C
VM 1990: syvendeplads i division C
VM 1991: sjetteplads i division C
VM 1992: fjerdeplads i division C1
VM 1993: femtepladsen i division C
VM 1994: sjetteplads i division C
VM 1995: sjetteplads i division C
VM 1996: fjerdeplads i division C
VM 1997: sjetteplads i division C
VM 1998: f√łrsteplads i division C (oprykning til division C)
VM 1999: ottendeplads i division B (nedrykning til division C)
VM 2000: f√łrsteplads i division C (oprykning til division C)
VM 2001: Fjerdeplads i gruppe A, division 1
VM 2002: andenplads i division 1, gruppe B
VM 2003: tredjeplads i division 1, gruppe A
VM 2004: Fjerdeplads i division 1, gruppe A
VM 2005: tredjeplads i division 1, gruppe A
VM 2006: Fjerdeplads i division 1, gruppe A
VM 2007: andenplads i division 1, gruppe B
VM 2008: F√łrsteplads i division 1 gruppe B (oprykning til den bedste division)
VM 2009: sekstendeplads (nedrykning til division 1)
VM 2010: Andenplads i division 1 gruppe B
VM 2011: Andenplads i division 1 gruppe A
VM 2012: tredjeplads i division 1A
VM 2013: tredjeplads i division 1A
VM 2014: Femteplads i division 1A
VM 2015: Andenplads i division 1A (oprykning til den bedste division)
VM 2016: 15. plads (nedrykket til division 1)
VM 2017: Femteplads division 1A
VM 2018: Fjerdeplads i division 1A
VM 2019: Femteplads i division 1A
VM 2021: Division 1 aflyst på grund af pandemien
VM 2022: Andenplads Division 1A (oprykning til den bedste division)