LeoVegas

Selvom dette års VM endnu ikke er overstået, kan vi allerede se frem til næste udgave, som til dels skal spilles hos i Danmark såvel som hos vores naboer i Sverige. Det står nu klart, hvilke 16 hold der kan booke en tur til Stockholm og Herning i maj 2025.

Fra topdivisionen rykker de to dårligst placerede hold ned, hvilket ved dette års mesterskab var Polen og Storbritannien, som også var nytilkomne i forhold til 2023-turneringen.

I stedet erstattes disse hold næste år af de to mest succesfulde nationer i den lavere division, Division 1A, hvor Ungarn og Slovenien klarede sig bedst. Så sent som ved VM i 2023 var disse hold i den øverste division.

Hvilke hold møder hinanden ved VM i 2025?

I de lavere divisioner spiller alle hold mod hinanden, mens holdene topdivisionen er inddelt i to grupper af otte hold.

Denne opdeling vil blive fastlagt efter VM i 2024, hvor den nye verdensrangliste er på plads.

VM i ishockey for herrer 2025 – alle divisioner

Toppdivisionen

Spilles 9.-25. maj i Herning og Stockholm.
De deltagende hold er: Østrig, Canada, Tjekkiet, Danmark, Finland, Frankrig, Tyskland, Ungarn, Kasakhstan, Letland, Norge, Slovakiet, Slovenien, Sverige, Schweiz og USA.
De to hold, der slutter sidst i gruppe A og B, rykker ned i 1. division gruppe A indtil 2026.

Division 1A

De deltagende hold er: Italien, Japan, Rumænien, Ukraine, Storbritannien og Polen.
De to mest succesfulde hold rykker op i den øverste division i 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

Division 1B

De deltagende hold er: Estland, Kina, Litauen, Spanien, Sydkorea og Kroatien.
Det mest succesfulde hold rykker op i 1. division gruppe A frem til 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

Division 2A

De deltagende hold er: Australien, De Forenede Arabiske Emirater, Israel, Serbien, Belgien og Holland.
Det mest succesfulde hold rykker op i 1. division gruppe B indtil 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

Division 2B

De deltagende hold er: Bulgarien, Island, Kinesisk Taipei, New Zealand, Georgien og Thailand.
Det hold, der klarer sig bedst, rykker op i 2. division gruppe A indtil 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

Division 3A

De deltagende hold er: Kirgisistan, Luxembourg, Sydafrika, Turkmenistan, Bosnien-Hercegovina og Tyrkiet.
Det mest succesfulde hold rykker op i 2. division gruppe B indtil 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

Division 3B

De deltagende hold er: Filippinerne, Hong Kong, Nordkorea, Singapore, Mexico og Mongoliet.
Det mest succesfulde hold rykker op i 3. division gruppe A indtil 2026, mens det dårligste hold rykker en division ned.

4. division

De deltagende hold er: Indonesien, Kuwait, Malaysia og Iran.
Det hold, der klarer sig bedst, rykker op i 3. division gruppe B indtil 2026.